Ushbu kunni eslab, yana yashashni taklif qilamiz…
To'qson sakkiz yil oldin Toshkentning chekkasida hali Markaziy Osiyoda bo'lmagan korxona paydo bo'ldi. "Dobrolet" aviatsiya jamiyati yangi tug'ilgan O'zbekiston Sovet Sotsialistik Respublikasiga samolyotlarni ta'mirlash ustaxonalarini ochdi.
Sanoat O'zbekistondagi eng yirik zavodlardan biriga aylanishi kerak bo'lgan korxona tarixi boshlandi, uning brendini hozirda butun mamlakat bo'ylab va chet ellarda fuqaro aviatsiyasi uchuvchilari va quruqlikdagi xizmatlari bilishadi.
20/6-367 – sonli arxiv ko'chirmasi sizga zavodning tug'ilgan sanasini aniq belgilashga imkon beradi-o'sha paytda Dobrolet aviatsiya ustaxonalari Markaziy Osiyo havo liniyalari boshqarmasi. 1924 yil 12-noyabrda ushbu ob'ektni tashkil etish to'g'risida 11-sonli buyruq e'lon qilindi, Shtatlar aniqlandi. Ustaxonalarda atigi o'n olti kishi, ikkita dastgoh, to'rtta chilangar, burg'ulash va Torna va tibbiy maydon bor edi.
Bugungi kunda bu deyarli 2000 kishidan iborat korxona. UAT faoliyatining katta mexanizmida har bir xodim korxona manfaati uchun ishlaydi va o'zining bebaho hissasini qo'shadi.
UAT korxonasi uchun 98 yil, bu yangi maqsadlarni belgilash va belgilash vaqti. Ushbu muhim sanaga qadar "Uzbekistan Airways Technics" MCHJ korxonasi muhim yutuqlarga erishmoqda:
Bugungi kunda UAT Boeing 737/757/767/787, Airbus 300/310/318/319320/321 kabi samolyotlarga texnik xizmat ko'rsatish va ta'mirlashni amalga oshirmoqda.
Bizda Evropa Ittifoqi, Bermud, Qozog'iston Respublikasi, Tojikiston Respublikasi, Quvayt shtati, Belorusiya Respublikasi, Qirg'iziston Respublikasi va Gruziya demokratik Respublikasi kabi boshqa davlatlarning samolyotlariga texnik xizmat ko'rsatishga imkon beradigan tasdiqlash sertifikatlari mavjud.
So'nggi paytlarda at aviatsiya texnikasiga xizmat ko'rsatish bo'yicha xalqaro ko'rgazma-konferentsiyalar sohasida Dubay (BAA), Moskva (Rossiya Federatsiyasi), Dallas (AQSh) va boshqa joylarda modernizatsiya qilingan xizmatlar majmuasini namoyish etdi va taqdim etdi.
UAT bu erda hali ham o'z biznesiga oshiq bo'lgan ijodiy va samimiy odamlar ishlayotgani tufayli bunday mustahkam yoshga erishdi.
"Uzbekistan Airways Technics" MChJning barcha xodimlarini tashkil etilganligining 98 yilligi bilan tabriklaymiz!
Biz aviatsiya kompaniyasi jamoasiga muvaffaqiyatlar, yangi marralarni zabt etish va yangi marralarni zabt etish, aviakorxonaning ulug'vor tarixi sahifalarini ko'paytirishni tilaymiz

ООО «Uzbekistan Airways Technics» – 98 лет: качество, проверенное временем
ООО «Uzbekistan Airways Technics» (UAT) - одно из старейших предприятий в сфере технического обслуживания авиационной техники созданное в далеком 1924 году.
Предлагаем вспомнить и прожить снова этот день…
Девяносто восемь лет назад на окраине Ташкента появилось предприятие, каких еще не бывало в Средней Азии. Авиационное общество «Добролет» открыло только что родившейся Узбекской Советской Социалистической Республике мастерские по ремонту самолетов.
Началась история предприятия, которому суждено было стать одним из крупнейших заводов индустриального Узбекистана, чью марку знают теперь летчики и наземные службы гражданской авиации по всей стране и за рубежом.
Архивная выписка № 20/6-367 позволяет точно установить дату рождения завода – тогда еще авиаремонтных мастерских «Добролета» при Среднеазиатском управлении воздушных линий. 12 ноября 1924 года в приказе №11 по управлению объявлено об организации этого объекта, определены штаты. В мастерских было всего шестнадцать человек, два верстака, четверо слесарных тисков, сверлильный и токарный станки, а также медицинский участок.
Сегодня это предприятие с численностью почти 2000 человек. В большом механизме деятельности UATкаждый работник трудится на благо предприятия и вносит свой бесценный вклад.
98 лет для предприятия UAT, это время подводить итоги и ставить новые цели. К этой знаменательной дате предприятие ООО «Uzbekistan Airways Technics» подходит с существенными достижениями:
На сегодняшний день UAT осуществляет техническое обслуживание и ремонт таких самолетов как Boeing 737/757/767/787, Airbus 300/310/318/319320/321.
Мы имеем сертификаты одобрения, позволяющие выполнять техническое обслуживание самолетов других государств, в том числе Европейского союза, Бермудских островов, Республики Казахстан, Республики Таджикистан, Государства Кувейта, Республики Беларусь, Республики Киргизии и Грузинской Демократической Республики.
За последнее время в сфере международных выставок-конференций по обслуживанию авиационной техники UAT участвовало и презентовало свой комплекс модернизированных услуг на площадках в Дубае (ОАЭ), Москве (Российская Федерация), Далласе (США) и др.
Такого солидного возраста UAT достиг благодаря тому, что здесь по-прежнему работают творческие и душевные люди, влюбленные в свое дело.
Поздравляем Всех работников ООО «Uzbekistan Airways Technics» с 98-летием со дня основания!
Желаем коллективу авиапредприятия успехов, покорения новых рубежей и достижения новых высот, которые приумножат страницы славной истории авиапредприятия