O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 30-apreldagi “Fuqarolik aviatsiyasi korxonalarini transformatsiya qilish va qo‘llab-quvvatlash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-5100-son qarorini amalga oshirish maqsadida O‘zbekiston hududida erkin bojxona zonasi (FZH) tashkil etildi. “Airways Technics” MChJ bojxona to‘lovlari va soliqlarini to‘lashda xorijiy ishtirokchilarga imtiyozlar berish, maxsus bojxona tartib-qoidalaridan foydalanishni nazarda tutadi.
“UAT” MChJga texnik xizmat ko‘rsatish uchun kelgan xorijiy havo kemalari uchun ehtiyot qismlar va komplektlarni bepul almashtirish aviakompaniya hududida STZ hududida amalga oshiriladi. Ushbu tartib xalqaro huquqiy va texnik standartlarga muvofiq amalga oshiriladi.
Erkin bojxona zonasiga xorijiy havo kemalariga texnik xizmat ko‘rsatish uchun ehtiyot qismlar va agregatlarni olib kirish uchun ruxsatnomalarni undirish tizimi ham soddalashtirildi.
Aviakompaniya hududida erkin bojxona zonasi tashkil etilgandan so‘ng O‘zbekiston Respublikasi chegarasini kesib o‘tgan va texnik xizmat ko‘rsatish uchun kelgan birinchi havo kemasi aviakompaniyaning azaliy mijozi – SCAT Airlines (Respublika) Boeing 737-300 bo‘ldi. Qozog'iston).
Erkin bojxona zonasi tashkil etilishi tufayli Buyurtmachi bojxona rasmiylashtiruvi vaqtini tejab, “UAT” MChJ mutaxassislari esa ushbu havo kemasiga texnik xizmat ko‘rsatishni tezkorlik bilan boshlashga muvaffaq bo‘ldi.
“UAT” MChJ hududida erkin bojxona zonasining tashkil etilishi O‘zbekiston Respublikasi hududida aviatsiya sanoatini rivojlantirish bo‘yicha ko‘plab ijtimoiy-iqtisodiy muammolarni hal etish imkonini beradi. Kelgusida bu “UAT” MChJ hududida soddalashtirilgan bojxona tartibi bo‘yicha xizmat ko‘rsatuvchi xorijiy mijozlarga qo‘shimcha imtiyozlar beradi.

Свободная таможенная зона на территории ООО «UAT»
Во исполнение Постановления Президента Республики Узбекистан «О мерах по трансформации и поддержке предприятий гражданской авиации» №ПП-5100 от 30.04.2021г., в настоящее время на территории ООО «Uzbekistan Airways Technics» создана свободная таможенная зона (СТЗ), на которой предусматривается применение специальной таможенной процедуры, предоставление иностранным участникам льгот по уплате таможенных пошлин и налогов.
На территории авиапредприятия в СТЗ будет осуществляться свободная замена запасных частей и агрегатов для иностранных воздушных судов, прибывших на техническое обслуживание в ООО «UAT». Данная процедура будет выполняться по международным правовым и техническим нормам.
Также упрощена система сбора документов разрешительного характера для ввоза запасных частей и агрегатов для технического обслуживания иностранных воздушных судов в свободную таможенную зону.
После создания свободной таможенной зоны на территории авиапредприятия, первым самолетом, который пересек границу Республики Узбекистан и прибыл на техническое обслуживание стал Boeing 737-300, давний Заказчик авиапредприятия - авиакомпания «SCAT» (Республика Казахстан).
Благодаря созданию свободной таможенной зоны, Заказчик сэкономил время прохождения таможенного оформления, а специалисты ООО «UAT» смогли оперативно приступить к техническому обслуживанию данного воздушного судна.
Создание свободной таможенной зоны на территории ООО «UAT» позволит решить множество социально-экономических задач в развитии авиационной отрасли на территории Республики Узбекистан. В перспективе это даст дополнительные преимущества иностранным Заказчикам, которые будут обслуживаться на территории ООО «UAT» по упрощенной таможенной процедуре.