Xalqaro fuqaro aviatsiyasi kuni bilan tabriklaymiz!
7-dekabr kuni xalqaro aviatsiya hamjamiyati xalqaro fuqaro aviatsiyasi kuni, xalqaro fuqarolik aviatsiyasi kunini nishonlaydi. Ushbu an'ana 1994 yil 7 dekabrdan boshlandi — Chikagoda xalqaro fuqaro aviatsiyasi to'g'risidagi Konventsiya imzolanganining 50 yilligi. Bayram dunyoda keng tarqaldi, uning maqsadi fuqarolik aviatsiyasiga jamoatchilik e'tiborini jalb qilish edi.
1992 yil 12 noyabrda O'zbekiston Respublikasi tegishli majburiyatlarni o'z zimmasiga olgan holda xalqaro fuqaro aviatsiyasi tashkilotining (ICAO) to'laqonli a'zosiga aylandi.
O'zbekistonning ICAODA faol ishtirok etishi ushbu tashkilotning siyosatini shakllantirishga O'zbekiston Respublikasi manfaatlarini hisobga olgan holda ta'sir o'tkazish, O'zbekiston Respublikasi fuqaro aviatsiyasi xalqaro havo yo'llarida erkin parvozlarni amalga oshirish imkoniyatini saqlab qolgan qarorlarni himoya qilish va qo'llab-quvvatlash imkoniyatini beradi.
Har besh yilda, ICAO yaratilishining yubiley yillarida (2014/2019/2024/2029/va boshqalar) kun maxsus mavzu ostida o'tkaziladi. Yubileylar orasidagi oraliq davrlarda Kengash to'rt yillik mavzuni belgilaydi.
2023 yilgacha kunning mavzusi "global aviatsiya rivojlanishi uchun innovatsiyalarni rivojlantirish"deb ta'riflangan.
Zamonaviy dunyoni aviatsiyasiz tasavvur qilish qiyin. U hayotimizning deyarli barcha sohalarida qo'llaniladi: yo'lovchilar, pochta va yuklarni tashishni, aholiga tibbiy yordam ko'rsatishni, sanitariya tadbirlarini, qidiruv-qutqaruv, avariya-qutqaruv tadbirlarini o'tkazishni, tabiiy ofatlar yuz berganda yordam ko'rsatishni ta'minlaydi.
Fuqaro aviatsiyasida ishlaydigan odamlar, birinchi navbatda, yuqori professionallik va katta mas'uliyatni o'z zimmalariga olish qobiliyati bilan ajralib turadi.
Ushbu bayram butun dunyo bo'ylab ko'plab odamlarni birlashtiradi, ular o'zlarining bir qismini fuqaro aviatsiyasini rivojlantirishga sarflaydilar. Aviatorlarning ishi nihoyatda sharafli va mas'uliyatli, yuqori professionallik, jasorat va tezkor qaror qabul qilish qobiliyatini talab qiladi.
"Uzbekistan Airways Technics" MCHJ fuqaro aviatsiyasining barcha xodimlariga osmonda ham, yerda ham yangi marralarni zabt etishda, sihat - salomatlik, baxt, farovonlik va yorqin g'alabalarda muvaffaqiyatlar tilaydi!

7 декабря международное авиационное сообщество отмечает Международный день гражданской авиации, International Civil Aviation Day. Эта традиция началась с 7 декабря 1994 года — даты 50-й годовщины подписания Конвенции о международной гражданской авиации в Чикаго. Праздник получил широкое распространение в мире, целью его стало привлечение общественного внимания к гражданской авиации.
12 ноября 1992 года Республика Узбекистан стала полноправным членом Международной организации гражданской авиации (ИКАО), приняв на себя соответствующие обязательства.
Активное участие Узбекистана в ИКАО предоставляет возможность оказывать влияние на формирование политики этой организации с учётом интересов Республики Узбекистан, защищать и поддерживать решения, при которых гражданская авиация Республики Узбекистан сохраняет возможность беспрепятственно осуществлять полёты на международных воздушных трассах.
Каждые пять лет, в юбилейные годы создания ИКАО (2014/2019/2024/2029/и т.д.), День проходит под специальной темой. В промежуточные периоды между годовщинами Совет определяет тему на четыре года.
До 2023 года тема Дня определена как «Продвижение инноваций для глобального развития авиации».
Сложно представить современный мир без авиации. Она применяется практически во всех сферах нашей жизни: обеспечивает перевозку пассажиров, почты и грузов, оказание медицинской помощи населению, проведение санитарных мероприятий, поисково-спасательных, аварийно-спасательных мероприятий, оказание помощи в случае стихийных бедствий.
Люди, работающие в гражданской авиации, характеризуются прежде всего высоким профессионализмом и способностью нести огромную ответственность.
Этот праздник объединяет множество людей по всему миру, вкладывающих частичку себя в развитие гражданской авиации. Работа авиаторов чрезвычайно почетна и ответственна, она требует высокого профессионализма, мужества, умения оперативно принимать решения.
ООО «Uzbekistan Airways Technics» желает всем работникам гражданской авиации успехов в покорении новых высот, крепкого здоровья, счастья, благополучия и ярких побед - как в небе, так и на земле!